Wybielanie, Dukat Władysława Łokietka - pierwsza Polska Złota Moneta

Dukat Władysława Łokietka - pierwsza Polska Złota Moneta


Filmik fajny, tylko czcionka niewyraźna :)
hehe a ja juz myslalem ze go trafiles ;p
Witam super pomysł, historia polskiego pieniądza jest bardzo ciekawa, dodam od siebie to, że w naszym kraju floren stał się nie tylko nazwą monety lecz także złotego jako pieniężnej jednostki obrachunkowej(florenus polonicalis), w źródłach na oznaczenie tej jednostki używano skrótu 'fl'. Nazwa ta pozostała na kartach ksiąg i rachunków, w mowie codziennej została z czasem wyparta przez dukata. Nazwy tej używano już w XII wieku na określenie monet srebrnych bitych w księstwie Apulii. Utrwalenie i spopularyzowanie tego określenia można przypisać natomiast złotym monetom weneckim z charakterystyczną inskrypcją która otacza wizerunek Chrystusa w mandorli- Sit tibi Christe datus quem tu regis iste ducatus( niech ci Chryste będzie dane to księstwo którym rządzisz). Pozdrawiam ;)
To znaczy nie to, że nie lubię czytać, ale jeśli mam czytać, to przeczytam artykuł o monecie, a nie tekst z filmu ;) Mogłeś sam to wytłumaczyć, przeczytać, nagrać, bo tak, to nie bardzo to ma sens. Poza tym: tekst zlewa się z tłem, do takich filmów - jak już - to czcionka bezszeryfowa, a nie jakieś szlaczki i wymysły, bo ma się łatwo czytać, a nie robić wytrzeszcz. Następnie sprawdzenie, czy wykorzystana przez nas czcionka ma Polskie znaki (a nie mieszanka czcionek jak to w drugiej części tekstu) a następnie ponowne sprawdzenie przez nas samych, czy jest czytelna. Pomysł serii o monetach jak najbardziej na plus, tylko wykonanie inne ;)
Ciekawe czy gdzieś jest zapisane od kogo Czapski kupił tę monetę... A swoja drogą to uzbierał ładną kolekcyjkę.
Super filmik a przy okazji zapraszam na moj pierwszy film TEST TANIEGO PINPOINTERA Z ALLEGRO
https://youtu.be/tq98yjF-VOU
Dobry pomysl HAVOK nowa seria filmikow o monetach. Napisy troszke sie zlewaly ale reszta git. Pzdro
Dobra daweczka historii. Brawooo. To tak jak dobre wybielanie zębów w Lublinie


9782 | | 1m 54sWorld gold price


A total of 174,100 tonnes of gold have been mined in human history, according to GFMS as of 2012.

Languages:


Gold has been widely used throughout the world as money, for efficient indirect exchange, and to store wealth in hoards. .